P: Ile błonnika powinnam dodatkowo spożywać?
O: Dzienne spożycie błonnika dla osób dorosłych to 25-35 g błonnika. W zależności od rodzaju spożywanego pożywienia dodatkowo powinno przyjmować się ok. 10-15 g błonnika.

P: Ile błonnika powinny spożywać dzieci?
O: Przyjmuje się dzienne spożycie błonnika dla dzieci od 3-18 lat na ilość lat dziecka plus 5 g. Czyli np. dla dziecka 12-letniego jest to ok. 17 g. Zwróć uwagę na dietę dziecka, czy nie żywi się ubogim w błonnik fast foodem!

P: Czy błonnik naprawdę pomoże mi stracić na wadze?
O: Spożywając większe ilości błonnika na pewno nasza żywność jest mniej kaloryczna i lepiej trawiona w jelitach. Jest więc bardzo pomocny. Ale zdecydowanie zwiększysz skuteczność utraty kilogramów jeśli dołożysz trochę ruchu, zmienisz dietę. więcej informacji na www.schudnij.com.pl

P: Kiedy zaczęłam stosować błonnik miałam wzdęcia i dużo gazów – czy to normalne?
O: Czasem zdarzają się na początku stosowania diety wysokobalastowej takie „utrudnienia”. Spowodowane jest to odzwyczajeniem organizmu od błonnika. Staraj się więc dodawać błonnik do swojej diety stopniowo i pamiętać o większej podaży płynów gdy zwiększasz dodatek błonnika. Odpowiednia ilość płynów to 2-2,5 l/ dzień

P: Piję dużo napojów i soków owocowych. Czy robi to różnicę w spożywaniu błonnika?
O: Napoje i soki owocowe praktycznie nie zawierają błonnika. Sok zostaje wyciśnięty z miąższu, w którym pozostaje cały błonnik. Obecnie w części soków dodawane są cząstki owoców, przez co może być zawarta w soku niewielka ilość błonnika. Warto sprawdzić informację podaną na opakowaniu produktu.

P: Czy nadmiar błonnika jest szkodliwy?
O: Co za dużo to nie zdrowo – to powiedzenie odnosi się również do błonnika. Długotrwałe stosowanie zbyt dużych ilości błonnika może prowadzić do zubożenia organizmu w składniki mineralne takie jak cynk, żelazo a szczególnie wapń. Zalecana jest suplementacja dobrymi preparatami multiwitaminowymi.

P: Kiedy najlepiej przyjmować błonnik?
O: Błonnik powinien być przyjmowany razem z pożywieniem w ciągu całego dnia. Pamiętać należy, że nie powinno przyjmować się preparatów błonnika równocześnie z lekami lub suplementami, ponieważ może zostać zaburzony proces ich wchłaniania w organizmie.