Zaparcia u kobiet ciężarnych</a>

Zaparcia u kobiet ciężarnych


W momencie, gdy mamy problemy z wypróżnieniem, rozwiązaniem może okazać się zastosowanie diety bogatej w błonnik. Błonnik pokarmowy to węglowodan nazywany również włóknem pokarmowym. Usprawnia on proces trawienia oraz przemieszczanie się treści pokarmowej w jelitach. Problem z zaparciami mają bardzo często kobiety w ciąży. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi, które sprawiają, że układ pokarmowy przyszłej mamy pracuje wolniej. Dodatkowo za nasilenie się problemu w trzecim trymestrze ciąży może odpowiadać powiększająca się macica oraz duża ilość żelaza zawarta w suplementach diety. Jak więc należy się odżywiać, aby uniknąć zaparć w trakcie ciąży?

Dieta bogata w błonnik

Jak wiadomo w czasie ciąży niewskazane jest przyjmowanie jakichkolwiek środków farmaceutycznych. Nie inaczej jest również w przypadku zaparć. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest po prostu zmiana diety. Pokarmy spożywane przez przyszłe mamy powinny być bogate w błonnik. Taki sposób odżywiania nie tylko zwiększa ilość wypróżnień, ale również sprawia, że stają się on mniej bolesne i łatwiejsze.

Nie tylko błonnik pomaga walczyć zaparciami w trakcie ciąży. Bardzo skuteczne jest również jedzenie posiłków z dużą ilością płynów, między innymi zup oraz spożywanie dużej ilości płynów najlepiej kompotów lub soków. Przy opracowywaniu właściwej diety warto skorzystać z rady dietetyka. Dzięki jego wiedzy można opracować plan dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej kobiety. Specjaliści przychodni Multi Med skonsultują ciężarną i doradzą odpowiednie postępowanie.

Błonnik nie tylko na zaparcia

Stopując odpowiednią dietę niwelujemy również wiele innych przykrych dolegliwości, takich jak bóle brzucha, obłożony język, wzdęcia czy hemoroidy. Spożywanie dużej ilości błonnika w okresie ciąży jest również zalecane kobietom cierpiącym na cukrzycę ciążową oraz mającym problemy z nadwagą. Błonnik ma właściwości stabilizujące poziom glukozy we krwi i redukuje odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Według specjalistów błonnik pokarmowy bardzo dobrze wpływa na redukcję masy ciała. Dlatego osoby otyłe spożywające produkty bogate we włókna pokarmowe nie tylko pomagają uporać się z problemami trawiennymi, ale również znacząco zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej. Konsekwentne stosowanie diety bogatej w błonnik może doprowadzić do utraty dwóch kilogramów wagi miesięcznie oraz do spadku poziomu „złego” cholesterolu LDL we krwi. W efekcie czego zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Produkty bogate w błonnik

Jakie więc należy wybierać produkty spożywcze aby nasza dieta zawierała odpowiednią ilość włókien pokarmowych? Błonnik jest zawarty w dużych ilościach między innymi w: warzywach, owocach, chlebie z pełnego ziarna, kaszy, ryżu, nasionach roślin, płatkach zbożowych, orzechach, muesli, migdałach. Przy zaparciach nie należy jednak spożywać warzyw, które mogą wzdymać między innymi: kapusty, bobu, brukselki, grochu, fasoli, kalafiora. Produktami praktycznie nie zawierającymi włókien pokarmowych są między innymi: ryby, mięso, jaja, mleko, alkohole, oleje, masło.

Renata

About Renata

Witam! Nazywam się Renata i od wielu już lat fascynuje mnie tematyka oczyszczania organizmu. Studiowała wiele książek, przeczytałam masę artykułów, jak również brałam udział w licznych szkoleniach. W efekcie wspomnianych działań zdobyłam całkiem pokaźną wiedzę, którą bardzo chcę się z Tobą podzielić. Dlatego zachęcam do czytania mojego bloga!